niedziela, 22 października 2017

"Stalowe Serce" Brandon Sanderson

      
Brandon Sanderson jest twórcą wielu powieści z gatunki fantastyki, największą sławę przyniósł mu cykl „Z mgły zrodzony”. W 2015 roku w Polsce wydano książkę pt. „Stalowe Serce” tego autora, która jest pierwszą częścią trylogii.
      „Stalowe Serce”  to opowieść o władzy i obaleniu władzy, porusza problemy społeczne, ale i polityczne, które mogą być metaforą do dnia dzisiejszego. Czas akcji toczy się w przyszłości, jest to fantastyka złączona z rzeczywistością, co jest bardzo trudne do przedstawienia. Czytamy tu o superbohaterach, zwykłych ludziach, świecie podziemi, niesamowitych maszynach, ale i o Unii Europejskiej i Amerykach, co czyni z tej historii bardziej wizję przyszłości niż całkowicie wykreowany świat przez autora. Wbrew pozorom nie jest to pomieszanie z poplątaniem, tylko bardzo oryginalna i wciągająca historia, w której wszystko jest spójne. Takich motywów i niepowtarzalnego świata, nie da się znaleźć w żadnej innej powieści. W tle ciągnie się wątek przyjaźni, który w następnych tomach może przerodzić się w coś więcej. Książkę czyta się lekko i przyjemnie, szybko wciągamy się w fabułę i podążamy za losami głównych bohaterów. Nie przeszkadza w tym nowe nazewnictwo, charakterystyczne dla fantastyki.  Narracja prowadzona jest pierwszoosobowo, dzięki czemu lepiej poznajemy bohatera, który potrafi rozśmieszyć nie tylko swoich przyjaciół, ale i nas.
      Miałam mieszane uczucia, gdy sięgałam po „Stalowe Serce”, było to moje pierwsze spotkanie z tym autorem i nie wiedziałam czego się spodziewać. Nie zawiodłam się, a wręcz bardzo się zaskoczyłam, gdy spodobała mi się ta historia. Na pewno sięgnę po następne części. Polecam ją przede wszystkim czytelnikom, którzy  pragną oderwać się od rzeczywistości i wkroczyć w nieznany świat, który nie przytłoczy ich nowymi informacjami.

3 komentarze: